Pielgrzymka pokutna na Św. Krzyż – 04.04.2009

21 maja 2009

Archiwum

Możliwość komentowania Pielgrzymka pokutna na Św. Krzyż – 04.04.2009 została wyłączona


Pielgrzymka na Święty Krzyż odbyła się  4 kwietnia 2009 r. Od rana była piękna, wiosenna pogoda. Najpierw zajechaliśmy do Bodzentyna,  gdzie zobaczyliśmy gotycki bazylikowy kościół parafialny Wniebowzięcia NMP i św. Stanisława Biskupa, a w nim:

w prezbiterium katedry wawelskiej renesansowy ołtarz wykonany w 1546 r. ,

w nawie płn.  wczesnorenesansowy tryptyk, zwany bodzentyńskim  z  1508 r. ,

w filarze nawy głównej gotycką rzeźbę Madonny z dzieciątkiem z ok. 1430 r.

Na stromym brzegu rzeki Psarki stoją okazałe mury zamku biskupiego, które na  koniec poszliśmy obejrzeć.

Nareszcie dotarliśmy do celu naszej pielgrzymki – na Święty Krzyż. Tam zaś odbyliśmy długą drogę krzyżową, ale w promieniach słońca, po drodze jednak miejscami jeszcze leżał śnieg. Po bokach ścieżki stały balustrady, z których jednak nikt nie skorzystał, ryzykując, że się poślizgnie. Na szczycie zaskoczyła nas strasznie upalna pogoda. Na szczęście w kościele było przyjemnie chłodno, a Ks. Marcin odprawił nam Mszę św., w której uczestniczyła też grupa z Rzeszowa również z Ks. Marcinem. O oprawę muzyczną zadbał nasz nowopowstały zespół MAGAGA. Po Mszy św. oddaliśmy cześć Relikwiom Drzewa Krzyża Świętego. Potem udaliśmy się na przepyszny obiad.

Święty Krzyż to dawne opactwo Benedyktynów, dziś siedziba Misjonarzy Księży Oblatów NPM. Klasztor i kościół ufundowano w XII wieku na szczycie Łysej Góry (595 m n.p.m.). Wszystkie obiekty wielokrotnie przebudowywano. W świątyni znajduje się barokowa kaplica Oleśnickich. Kaplica ta w pierwszym jej okresie służyła jako grobowiec rodziny Oleśnickich. W 1723 roku opat Mirecki przeniósł do niej relikwie Krzyża Świętego. W podziemiach kaplicy znajduje się krypta grobowa, a w niej trumny: rodziny Oleśnickich, opata Sierakowskiego, nieznanego powstańca styczniowego z 1863 roku oraz księcia Jeremiego Wiśniowieckiego. Dookoła rozciąga się Świętokrzyski Park Narodowy.

Warto było zobaczyć unikalne gołoborza i przespacerować się po specjalnym punkcie widokowym nad kamienistym urwiskiem. Część zabudowań klasztoru przeznaczono na muzeum przyrodnicze m.in.  ze wspaniałą kolekcją skamielin.

Następnym etapem pielgrzymki był Kałków-Godów. Nawiedziliśmy Sanktuarium Matki Boskiej Bolesnej Królowej Polski. W środku znajduje się kopia obrazu Matki Bożej Licheńskiej. Otoczenie sanktuarium jest zaprojektowane również na wzór Lichenia.

U kresu naszej pielgrzymki był Wąchock, gdzie oprócz pięknej zabudowy miasteczka widzieliśmy m.in.  zespół kościelno – klasztorny cystersów z XII wieku.

Pielgrzymka na Święty Krzyż była pielgrzymką pokutną, lecz humoru nikomu nie brakowało, bo przejeżdżaliśmy przez Wąchock i opowiadaliśmy sobie nawzajem różne dowcipy o tym urokliwym miasteczku.

Grześ Prokopczuk