“Mgła”

6 stycznia 2011

Ogólna

Możliwość komentowania “Mgła” została wyłączona


“Mgła” to pierwszy polski film dokumentalny o katastrofie w Smoleńsku. Został zrealizowany przez Joannę Lichocką i Marię Dłużewską, a jego producentem jest “Gazeta Polska”. Film został dołączony do tygodnika 5 stycznia. Kolejna szansa nabycia płyty – prawdopodobnie z następnym numerem miesięcznika “Nowe Państwo”

Po obejrzeniu filmu, a zwłaszcza scen z ciałem Prezydenta RP leżącym na ziemi, przykrytym folią, trumną wrzucaną na pakę ciężarówki, jedna refleksja:
Do zeszłego roku, Polacy mogli być dumni ze szczególnego szacunku, jakim obdarzano zmarłych oraz ze szczególnej wagi, jaką przykładano do uroczystości pogrzebowych, z jakim szacunkiem traktowano ciała zmarłych i poległych rodaków. To się niestety zmieniło. Na gorsze, choć po 10 kwietnia 2010, większość obywateli miała nadzieję na przełom i pokój w naszym kraju.
Tylko z przyzwyczajenia chyba Polacy nadal masowo odwiedzają groby na początku listopada. Dla ilu spośród nich to potrzeba serca? A ilu, zwłaszcza tych “młodych wykształconych z dużych miast”, słyszało o odpuście zupełnym, który moga wyjednać dla zmarłych?
Miejmy nadzieję, że opamiętanie przyjdzie szybko, nienawiść wygaśnie i nie staniemy w jednym szeregu z ludźmi, dla których nic więcej nie istnieje, poza doczesnością, pieniędzmi, karierą, wygodnym życiem.
 
A tak wygląda zwiastun filmu, do którego muzykę przygotował Andrzej Dziubek z zespołem De Press. Jej motywem są “Suplikacje Święty Boże”, z pewnością najlepiej wpasowujące się w kontekst smoleńskiej katastrofy.