W progi Boże w godnym ubiorze!

26 lipca 2012

Aktualności

Możliwość komentowania W progi Boże w godnym ubiorze! została wyłączona


W progi Boże w godnym ubiorze

Akcja Katolicka prowadzi kampanię dopominając się o godny strój w Kościele. Pragniemy  uświadomić, że często ubiór, w jakim udajemy się do kościoła  nie jest godny tego miejsca. W każdą niedzielę, szczególnie latem, możemy zobaczyć w naszych świątyniach ludzi, którzy z racji swego ubioru bardziej pasują na plażę lub do nocnego klubu.

Zjawisko dotyka głównie ludzi młodych. Trochę śmieszne – tacy Europejczycy, a nie potrafią się zachować. W wielu miastach w Europie mężczyzna otrzyma mandat paradując bez koszuli, a wywieszki z symbolami dopuszczalnych strojów wiszą przy wejściu do KAŻDEGO kościoła. W końcu wielu Polaków odwiedziło Bazylikę Św. Piotra i widzieli, że tam ochrona nie wpuści kobiety w zbyt krótkiej spódnicy czy z odkrytymi ramionami. Może opowiedzą o tym naszym „kościelnym plażowiczom”?
Dorosłym mężczyznom naprawdę nie wypada uczestniczyć we Mszy św. w parafialnym kosciele w krótkich spodenkach. Litości! Strój oddaje przecież nasz stosunek do miejsca i rangi wydarzenia. Rozumiemy, że z pracy można „wylecieć” za krótkie spodenki, a z kościoła nie. Ale czy to wystarczjący powód, by lekceważyć przyjęte normy? Czy pozostali wierni muszą to oglądać? A co z szacunkiem dla Boga?

Liczymy, że tegoroczna kampania stanie sie początkiem pozytywnych zmian.

Do przeczytania:

Wywiad z „Niedzieli” – na temat godnego ubioru w obiektach sakralnych z Haliną Szydełko – prezes Zarządu Krajowego Instytutu Akcji Katolickiej w Polsce – rozmawia ks. Marcin Nabożny

Komentarz z „Gościa Niedzielnego”: Agata Puścikowska – „Kościelny dress code”