Nauczanie Papieża Solidarności

26 kwietnia 2014

Aktualności

Możliwość komentowania Nauczanie Papieża Solidarności została wyłączona


Jaką uzyskalibyśmy odpowiedź, gdybyśmy spytali Polaków, kto w taki sposób nawoływał do solidarności:

„Idea »Solidarności« należy do polskiego dziedzictwa, jest dobrem, które zostało okupione ofiarą, cierpieniem, a nawet życiem wielu ludzi. Nie wolno nam tego dobra zmarnować. To dobro trzeba wciąż pomnażać, aby na stałe wrosło w glebę polskich serc i w świadomość pokoleń obecnych i przyszłych”

albo mówił o Polsce w Europie:

„Kulturę europejska tworzyli męczennicy trzech pierwszych stuleci, tworzyli ją także męczennicy (…) i u nas w ostatnich dziesięcioleciach. Tak tworzył ją ksiądz Jerzy. On jest patronem naszej obecności w Europie za cenę ofiary z życia, tak jak Chrystus. Tak jak Chrystus, jak Chrystus ma prawo obywatelstwa w świecie, ma prawo obywatelstwa w Europie dlatego, że dał swoje życie za nas wszystkich. Ma prawo obywatelstwa wśród nas i wśród wszystkich narodów tego kontynentu i całego świata, przez swój krzyż. (…)

Pewnie jakiś prawicowy oszołom, zwolennik smoleńskiej sekty, który za wszelką cenę usiłuje dzielić społeczeństwo? Chyba nie ten miły, starszy Pan od kremówek?

Choć św. Jan Paweł wydaje się nam bliski, to ze znajomością jego nauczania bywa gorzej, a jeszcze gorzej z wcielaniem jego idei w życie.

Co więcej, po kilkunastu latach społeczne i polityczne tezy naszego Rodaka, wygłaszane ponownie przez papieża Franciszka, są traktowane przez wielu jako absolutna nowość i rewelacja. Warto więc sięgnąć do historycznych dokumentów.

 

Na stronach internetowych Stolicy Apostolskiej można odnaleźć encykliki i inne dokumenty wydane przez Jana Pawła II.Jan Paweł II - herb papieski

 

Lista encyklik: